top of page
Szukaj

Monitoring hałasu na POW już dostępny!

Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w inauguracji strony internetowej, za pomocą której można na bieżąco monitorować poziomy hałasu powodowanego ruchem pojazdów przy POW.


Konferencja z udziałem radnych, społeczników i przedstawiciela firmy Gawinet, która zajmuje się monitoringiem hałasu, odbyła się przy węźle Patriotów południowej obwodnicy Warszawy. Było słychać spory hałas, mimo porannej godziny.


Obecnie hałas mierzony jest w trzech punktach zlokalizowanych na terenie Dzielnicy Wawer. Na wysokości ulic Tawułkowej, Popiołów i Niecodziennej. Pomiar odbywa się przez całą dobę, a wyniki (średnie w ciągu godziny) można śledzić na stronie www.halaswarszawa.pl. – Mam nadzieję, że to będzie wyznacznik dla decydentów, w jakim kierunku powinny zmierzać prace, by poprawić jakość życia mieszkańców z okolic obwodnicy – dodał radny Sławomir Potapowicz (PO, Nowoczesna).


Radny Wawra Wojciech Godlewski (KO) zwrócił uwagę, że nawierzchnię POW pokrywa betonowy cement. – Nie jest to nawierzchnia cicha, a taka miała być. Do tego powierzchnia ekranów akustycznych jest dużo mniejsza niż zakładano – stwierdził.

Nie jest to, co prawda, pomiar wykonywany przez akredytowane laboratorium i nie może zostać wykorzystany w sporze z inwestorem, ale za to odbywa się w sposób ciągły i można go na bieżąco śledzić. Podobnie jak jest mierzony poziom zanieczyszczeń powietrza.


Stowarzyszenie zabiega o zlecenie przez Dzielnicę Wawer niezależnych pomiarów wykonanych przez AKREDYTOWANE LABORATORIUM, które mogą następnie posłużyć do wystąpienia do GDDKiA o wyciszenie drogi.

Zanieczyszczenie powietrza i nadmierny hałas podobnie szkodzą zdrowiu ludzi i środowisku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie hałasem to drugie największe zagrożenie środowiskowe, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza. To także druga przyczyna przedwczesnych zgonów w Unii Europejskiej.

WHO stoi na stanowisku, że uciążliwy hałas drogowy zaczyna się od 53 dB(A) w dzień i 45 dB (A) w nocy.


667 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page