top of page
Szukaj

Inwestycjom infrastrukturalnym grozi paraliż. Bruksela naciska na Polskę

Inwestycjom infrastrukturalnym grozi paraliż. To efekt zarzutów Komisji Europejskiej wobec Polski związanych z przepisami środowiskowymi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Jak podaje gazeta, Polska może stracić miliardy euro dotacji z Unii Europejskiej, jeśli natychmiast nie zatrzyma przygotowań i realizacji inwestycji infrastrukturalnych niezgodnych z unijnym prawem ochrony środowiska.


"Rz" wskazuje, że od początku marca nie powinny być wydawane zezwolenia na budowę ani rozpoczynane roboty w projektach dofinansowywanych z UE, jeśli zaskarżona została ich zgodność z unijnym prawem ochrony środowiska. Takie zalecenie - jak pisze dziennik - jeszcze w lutym przekazał inwestorom minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


"To efekt nacisków Komisji Europejskiej, żądającej zmian w tzw. specustawach, w tym drogowej. Specustawy uniemożliwiają wstrzymywanie inwestycji, jeśli ocenę oddziaływania na środowisko kwestionuje np. lokalna społeczność. Usprawnia to przygotowanie i realizację budów, ale KE już dwa lata temu domagała się zmiany specustaw. Teraz postawiła sprawę na ostrzu noża" - czytamy w "Rz".


Rząd co prawda już przygotował nowelizację przepisów, ale brakuje jeszcze akceptacji Senatu i podpisu prezydenta.


Zarzuty Komisji Europejskiej wobec Polski


Według informacji "Rzeczpospolitej" zarzuty KE wobec Polski związane z przepisami środowiskowymi dotyczą inwestycji infrastrukturalnych będących w różnym stadium zaawansowania. Jak podano, w przypadku dróg chodzi o ponad 700 km na etapie przygotowania oraz przeszło 400 km w trakcie projektowania lub budowy. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedsięwzięcia są warte łącznie ok. 17 mld zł.

W ocenie "Rz" brak reakcji na wytyczne KE może doprowadzić do zawieszenia lub wycofania unijnych dotacji. – Obecnie GDDKiA kontynuuje wszystkie założone prace przygotowawcze, przetargi oraz inwestycje w realizacji – mówi w rozmowie z dziennikiem rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.


O kontynuacji mówi także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Koronawirus nie zatrzymał polskich inwestycji i decyzja Komisji Europejskiej także ich nie zatrzyma. Jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić zaplanowane projekty zgodnie z harmonogramem - zapewnia w komentarzu dla gazety.


Źródło: TVN24 Biznes63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentarer


bottom of page